Wzgórze Kaim


Opis:

Pozycja wysunięta Kaim:

Miejsce słynie z odparcia ataku Rosjan podczas II bitwy o Kraków. Pozycje tworzyły liczne punkty oporu piechoty (niektóre dostosowane do obrony okrężnej) i odcinki nie powiązanych ze sobą rowów strzeleckich, jednak na najbardziej newralgicznych odcinkach punkty oporu łączył ciągły rów, tworząc nieprzerwaną linie okopów. W tyle urządzono lekkie, drewniano ziemne schrony dla ukrycia obsady. Grupa Kaim zaopatrzona była w jedną kawernę i dziesięć baterii, które były zaopatrywane w amunicję ze specjalnie urządzonych magazynów, a jej dowóz zapewniała siec kolejek polowych o trakcji konnej. W miejscu dawnej baterii B3 stoi obecnie pomnik. Niezachowana zaś kawerna leżała kilkaset metrów na wschód od niego, w obniżeniu terenu między dzisiejszymi ulicami Zolla, Pod Pomnikiem i Bogucicką.

Pomnik:

Znajdujący się na wzgórzu pomnik upamiętnia odparcie podczas I wojny światowej, 6 grudnia 1914 roku, przez armię austro-węgierską, ofensywy wojsk rosyjskich, chcących zdobyć Kraków. Odsłonięto go w pierwszą rocznicę wydarzeń 6 grudnia 1915. Ma formę obelisku, a został zaprojektowany przez Henryka Nitrę. Na jego wschodniej ścianie znajduje się królewska korona węgierska w wieńcu laurowym, na ścianie południowej herb Habsburgów, a pod nim tablica z niemieckojęzycznym napisem. Na ścianie zachodniej znajduje się austriacka korona cesarska w wieńcu laurowym, a na ścianie północnej tablica z napisem w języku polskim.

TU ODPARTO DNIA 6 GRUDNIA 1914 ROKU NAJDALEJ NAPRZÓD ODDZIAŁY ROSYJSKIEJ ARMII

HIER WURDEN AM 6 DEZEMBER 1914 DIE SOLDATEN DER RUSS ARMEE ENDGULTIG ZURUCK GESCHOSSEN

Dalsze losy:

Teren pozycji wysuniętej jest już w dużym stopniu zabudowany. Kawerna oraz baterie nie zachowały się. Pamiątkowy pomnik jest w złym stanie technicznym. W 2017 roku prywatny właściciel zagrodził teren pod zabudowę przy samym pomniku.


Materiały:


Zdjęcia: