Szaniec S1 Kosocice


Opis:

Informacje:

Szaniec S1 Kosocice powstał w 1887 roku. Pierwotnie nosił nazwę IS VII-1, jednak w późniejszym okresie zmieniono nazewnictwo szańców, rezygnując z mało przejrzystego kodu z numerem sektora obronnego i numerem szańca w sektorze. Zastąpiły je nazwy grup fortowych, w skład których wchodził dany obiekt i kolejny numer w grupie. Zadaniem szańca było blokowanie drogi z Prokocimia do Rżąki. Posiadał narys zbliżony do owalu, z charakterystycznym półkolistym wysunięciem do przodu części czołowej i lekko cofniętymi barkami w partiach szyi. Miał suchą fosę o głębokości około 2-3 metrów, trójkątnym profilu i stromych stokach. Linie stanowisk tworzył ziemny wał o grubym przedpiersiu. Szaniec był dziełem całkowicie ziemnym, w okresie pokoju nie posiadający elementów kubaturowych. Obiekty tego typu przeznaczone były wyłącznie dla piechoty, bez możliwości ustawienia dział, jednak szaniec IS VII-1 dodatkowo obsadzony był artylerzystami do obsługi dwóch karabinów maszynowych Schwarzlose M.7/12. W latach 1912-13 szaniec przeszedł modernizację, gdzie całkowicie zmieniono jego profil. Fosy trójkątne o stromych stokach zastąpiono fosami o spłaszczonym profilu z przeszkodami drutowymi, co według ówczesnych założeń zapewniało tzw. odporność na szturm. Fosy takie można było ostrzeliwać ogniem czołowym z korony wału. Przewidywano również trzy małe drewniano-ziemne schrony (każdy dla drużyny piechoty), do wykonania w okresie mobilizacji.

Uzbrojenie w roku 1914:

2 karabiny maszynowe M.7/12

Artyleria: 13 szeregowych
Piechota: 1 oficer + 56 szeregowych
Pionierzy: 4 szeregowych

Dalsze losy:

Po prześledzeniu archiwalnych zdjęć lotniczych i satelitarnych można opisać finalne splantowanie obiektu. Do 1970 roku szaniec zachowany był w bardzo dobrym stanie, w którym trwał do lat 90-tych. W tymże czasie obiekt już w całości był zalesiony jednak nadal widoczny z wyraźnie zachowanymi profilami. Ostatni odczyt to 2004 rok, w którym szaniec nadal istniał, lecz był już coraz słabiej czytelny. Rok później, tj. 2005 został całkowicie zniwelowany, a na prawym barku szańca postawiono dom jednorodzinny.

Stan zachowania obiektu: nie zachowany


Materiały:


Zdjęcia:

Obiekt nie istnieje, w galerii zdjęcie jego dawnej lokalizacji.


Źródło:

"Podbrzusze twierdzy. Wojskowość austriacka i austro-węgierska na terenie Podgórza i okolic w latach 1850-1918" M.J. Mikulski - informacje
Mapa rozbudowy twierdzy 1914-1915 - informacje
Wykaz fortów (1919) - informacje
Festungs-Umgebungsplan von Krakau blatt 34 Kosocice - mapa twierdzy
Open Street Map/ Urząd Miasta Krakowa - mapy