Opis:
Informacje:
Ostróg należy do grupy fortecznej Węgrzce. Powstał w latach 1912-13. Jest to niewielki schron do ognia czołowego, uzbrojony w dwa karabiny maszynowe, umieszczone za tarczami pancernymi w strzelnicach przeciwrykoszetowych. Zbudowano go na planie nieregularnej litery L, z wejściem i oknem od strony zapola i pojedynczą strzelnicą dla broni ręcznej w ścianie od strony drogi. Ściany wykonano z betonu, z wyjątkiem tej od zapola, która powstała z cegieł. Profilowane narożniki zewnętrzne zostały wykonane z bloków kamiennych. Konstrukcja stropodachu stalobetonowa z pokryciem blachą cynkową i darnią. Polskie materiały międzywojenne, oprócz funkcji bojowej, przypisują mu też rolę wartowni. Podstawowym jego zadaniem było zamknięcie ogniem samej szosy, lekko wznoszącej się ku granicy po płaskiej wierzchowinie wzgórza.
Uzbrojenie w roku 1914:
2 karabiny maszynowe M.7/12
Dalsze losy:
Obiekt mimo, że niezagospodarowany zachował się w dobrym stanie. Stracił większość pancerza m.in jedną z tarcz czy skradzione w 2004 oryginalne pancerne drzwi. Udało się przetrwać natomiast okiennicy.
Stan zachowania obiektu: zachowany
Materiały:
Zdjęcia:
Źródło:
Wykaz fortów (1919) - informacje
Mapa rozbudowy twierdzy 1914-1915 - informacje
Festungs-Umgebungsplan von Krakau blatt 10 Bosutów - mapa twierdzy
"Forteca nr 17-18 - Zarys historii rozwoju grupy fortowej Węgrzce Twierdzy Kraków cz. 2" M.J. Mikulski - informacje/zdjęcie archiwalne
F. Suchoń (Stowarzyszenie ÖFFG) - informacje
Źródła internetowe (grupa Twierdza Kraków) - szkice
Open Street Map/ Urząd Miasta Krakowa/ Geoportal - mapy