Bastion IX


Opis:

Informacje:

Bastion IX powstał w 1887 roku. Ulokowany na południowy-zachód od półbastionu VIII, również na poziomie grzbietu Krzemionek. Tuż przed nim przecinała go droga wiodąca do kamieniołomu Libana i Woli Duchackiej, ujęta w bramę nr XV. Bastion ukształtowany w formie krótkiego odcinka ziemnego wału o przełamanym narysie, z szerokim przedpiersiem i platformą dla dział. Ogólnie całość założenia bastionów oraz półbastionów otrzymała regularny narys z silnie rozwartymi kątami barkowymi i platformami dla dział w narożach czół i barków. Pozostałe odcinki wałów bastionów oraz kurtyny pomiędzy nimi były przeznaczone wyłącznie dla piechoty. Przedpiersia bastionów były na tyle niskie, by jako uzbrojenia można było użyć armat na zwykłych lawetach polowych, zamiast wysokich lawet bateryjnych. Całość poprzedzona była fosą wykutą w skale, zwykle o przekroju zbliżonym do prostokątnego, z szeroką odsadzką przed stokiem wału. W 1894 obiekt uzbrojony był w cztery 8 cm armaty M.75 systemu Uchatiusa, a następnie według planu mobilizacyjnego z 1914 roku wprowadzono armaty 9 cm.

Uzbrojenie w roku 1914:

4x9 cm M.75/96

Artyleria: 1 oficer + 37 szeregowych
Piechota: 1 oficer + 56 szeregowych

Dalsze losy:

Obiekt nie zachował się. Został zniwelowany w 1947 roku podczas przebudowy stadionu piłkarskiego Korona oraz budowy obiektów lekkoatletycznych. W miejscu dawnej bramy XV (dzisiejsza ul Parkowa) zachował się jedyny relikt przypominający o dawnym bastionie - fragment wału ziemno-kamiennego, wyrównany obecnie z resztą terenu.

Stan zachowania obiektu: nie zachowany


Materiały:


Zdjęcia:


Źródło:

Wykaz fortów (1919) - informacje
Mapa rozbudowy twierdzy 1914-1915 - informacje
Festungs-Umgebungsplan von Krakau blatt 27 Łagiewniki - mapa twierdzy
"Podbrzusze twierdzy. Wojskowość austriacka i austro-węgierska na terenie Podgórza i okolic w latach 1850-1918" M.J. Mikulski - informacje
"Tom 1 Seria I Atlas Twierdzy Kraków - Fort 31 św. Benedykt" - informacje/plan
"Warownie i zieleń Twierdzy Kraków" - J. Bogdanowski" - informacje/szkic
Muzeum archeologiczne w Krakowie - zdjęcie archiwalne
Open Street Map/ Urząd Miasta Krakowa - mapy