Półbastion VIII


Opis:

Informacje:

Półbastion VIII powstał w 1887 roku. Ulokowany na poziomie grzbietu Krzemionek połączony krótkim odcinkiem wału z fortem 31 Benedykt. Jak wskazuje nazwa posiadał narys połowy bastionu ukształtowany w formie krótkiego odcinka ziemnego wału o przełamanym narysie, z szerokim przedpiersiem i platformą dla dział. Ogólnie całość założenia bastionów oraz półbastionów otrzymała regularny narys z silnie rozwartymi kątami barkowymi i platformami dla dział w narożach czół i barków. Pozostałe odcinki wałów bastionów oraz kurtyny pomiędzy nimi były przeznaczone wyłącznie dla piechoty. Przedpiersia bastionów były na tyle niskie, by jako uzbrojenia można było użyć armat na zwykłych lawetach polowych, zamiast wysokich lawet bateryjnych. Całość poprzedzona była fosą wykutą w skale, zwykle o przekroju zbliżonym do prostokątnego, z szeroką odsadzką przed stokiem wału. W 1894 obiekt uzbrojony był w dwie 8 cm armaty M.75 systemu Uchatiusa, a następnie według planu mobilizacyjnego z 1914 roku wprowadzono armaty 9 cm.

Uzbrojenie w roku 1914:

2x9 cm M.75/96

Artyleria: 1 oficer + 23 szeregowych
Piechota: 1 oficer + 56 szeregowych

Dalsze losy:

Podczas II wojny światowej niemieckie wojska umieściły na terenie półbastionu prawdopodobnie sześć stanowisk przeciwlotniczych typu FLAK, z których do dziś zachowały się trzy. Samo dzieło zachowane jest w bardzo dobrym stanie, które jednak częściowo uszkodzono podczas budowy trasy 'telewizyjnej'.

Stan zachowania obiektu: zachowany


Materiały:


Zdjęcia:


Źródło:

Wykaz fortów (1919) - informacje
Mapa rozbudowy twierdzy 1914-1915 - informacje
Festungs-Umgebungsplan von Krakau blatt 21 Krakau - mapa twierdzy
"Podbrzusze twierdzy. Wojskowość austriacka i austro-węgierska na terenie Podgórza i okolic w latach 1850-1918" M.J. Mikulski - informacje
"Tom 1 Seria I Atlas Twierdzy Kraków - Fort 31 św. Benedykt" - informacje/plan
"Warownie i zieleń Twierdzy Kraków" - J. Bogdanowski" - informacje/szkic
Źródła internetowe (grupa Twierdza Kraków) - zdjęcie archiwalne
Open Street Map/ Urząd Miasta Krakowa/ Geoportal - mapy