Opis:
Informacje:
Ostróg bramny Wola Justowska powstał w latach 1907-08. Obiekt nazywając dosłownie był wartownią bramy o tej samej nazwie ulokowanej w miejscu dzisiejszych ulic Królowej Jadwigi oraz Piastowskiej (zamykał główną ulicę ówczesnej wsi Zwierzyniec). Układ bram był jednolity dla wszystkich obiektów tego typu. Drogi zostały zamknięte stalowymi bramami położonymi między ceglanymi filarami o rozpiętości 3,7 m. Środkowy filar, mieszczący się na osi drogi, był wyższy i zwieńczony dwugłowym orłem. Każde wejście miało być wyposażone od zewnątrz co najmniej dwoma zamknięciami, umieszczonymi jedna za drugą (w odległości ok. 9 m), tak aby brama mogła zostać zamknięta, natomiast druga mogłaby się otworzyć, aby umożliwić przejście. Podczas wpuszczania ludzi i patroli zapewniono, że oba zamknięcia nie będą jednocześnie otwarte. Między filarami bram można wstawić drewniane belki do wzmocnienia. Małe oddziały miały być wystarczające do obrony bram, ale musiały być w pełni zabezpieczone przed ostrzeliwaniem wroga. Z tego powodu zbudowano małe jednopiętrowe schrony (wartownie lub ostrogi). Składały się z pokoju gotowości, toalety oraz pokoju oficerskiego. Woda miała być dostarczana z odwiertów znajdujących się w pobliżu lub z miejskiej sieci wodociągowej. Między zamknięciem zewnętrznym a wewnętrznym znajdowało się małe podwórze. Pozostałymi ścianami dziedzińca była ściana wartowni ze strzelnicami, z których można było pokryć małą przestrzeń z ogniem karabinu i mur oporowy po przeciwnej stronie drogi. Aby nie otwierać bramy głównej za każdym razem, dla pieszych umieszczono dodatkowe, mniejsze drzwi. Nazwano go furtką patrolową. Furtka znajdowała się w pobliżu stalowej budki strażniczej. Zgodnie z wytycznymi projektowymi odsłonięte ściany o grubości 150 cm wykonano z wapienia. Odsłonięte mury były dodatkowo chronione nasypem ziemnym, który kompensował energię pocisków. Ściany o grubości 90 cm od strony dziedzińca i od strony wnętrza twierdzy były wykonane z cegieł. Dachy pokryto paskami z ocynkowanej stali i 50 cm warstwą gruntu pokrytą trawą, aby je zamaskować.
Uzbrojenie w roku 1914:
Piechota: 1 oficer + 25 szeregowych
Dalsze losy:
Po likwidacji bramy sam ostróg zachował się do dziś w bardzo dobrym stanie. Zachował pancerne drzwi. Przez Zarząd Budynków Komunalnych przeznaczony do funkcjonowania jako lokal usługowy.
Stan zachowania obiektu: zachowany
Materiały:
Zdjęcia:
Źródło:
Wykaz fortów (1919) - informacje
Festungs-Umgebungsplan von Krakau blatt 21 Krakau - mapa twierdzy
"www.kuk-fortification.net/die-festungstore-in-krakau-fortess-gates-of-cracow" F. Suchoń (Stowarzyszenie ÖFFG) - informacje
"Warownie i zieleń Twierdzy Kraków" - J. Bogdanowski - informacje/zdjęcie archiwalne
Krzysztof Śliwa - plany
Open Street Map/ Urząd Miasta Krakowa/ Geoportal - mapy